Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trgovina fjučersima na tržištu finansijskih sredstava". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Садржај
Увод ............................................................................................................................................. 3
1. Појам финансијског тржишта ................................................................................. 4
2. Појам фјучерса и карактеристике ......................................................................... 4
3. Улога фјучерса на финансијском тржишту ...................................................... 5
4. Економске функције тржишта фјучерса ............................................................ 6
5. Трговина фјучерс уговорима .................................................................................. 7
6. Лимит варирања цена фјучерс уговора ............................................................. 8
7. Фјучерс уговори на берзи фјучерса ...................................................................... 9
8. Валутни фјучерс уговори ......................................................................................... 10
8.1. Валутни фјучерси као алтернатива forward уговорима .............. 10
9. Сличности и разлике између forward тржишта и тржишта валутних фјучерса ................................................................................................................................... 11
10. Учесници на тржишту валутних фјучерса ................................................... 13
Закључак ................................................................................................................................ 14
Литература ........................................................................................................................... 16
Увод
Постоји широк круг инструмената за финансирање, инвестирање и контролисање ризика на финансијским тржиштима. Међу њима посебно место заузимају финансијски деривати. Интереси инвеститора изведени из потребе за ефикаснијим управљањем имовином, као и нови захтев из угла пореских ограничења и финансијског рачуноводства, подстакли су развој финансијских деривата. Потреба заштите од ризика промене цена финансијских актива, као и шекулативни разлози, деловали су стимулативно на развој тржишта финансијских деривата.
Тржишни систем заснива се на слободи избора. Избор, међутим повлачи алтернативе. Чим постоје алтернативе, постоји опортунитетни трошак. Тржишта финансијских деривата су интегрални део тржишта капитала. Она нису, као што се често квалификују ″егзотична″ тржишта. Инструментина овим тржиштима дозвољавају тржишним учесницима да ефикасније контролишу ризик –зајмопримци могу контролисати трошкове позајмице, а инвеститори тржишни ризик свог портфолија. Могло би се реци да без тржишта финансијских деривата не би било ни ефикасног глобалног тржишта капитала.
Финансијски деривати нуде већу могућност избора у нестабилном свету финансија. Ови уговори су изузетно оружије путем којих се стиче профит и управља ризиком. Финансијски деривати јесу финансијски теримински уговори и опциони уговори (чл.54. Закона о хартијама одвредности). Финансијски термински уговор је уговор о терминској продаји робе, злата и других племенитих метала, девиза и хартија од вредности (тржишног материјала) којим се једна уговорна страна обавезује да изврши продају, а друга да уговорену цену плати другог дана. Финансијски термински уговор може бити фјучерс и своп уговори (чл.55. Закона о хартијама од вредности).
Фјучерс уговор јесте преносив уговор о продаји стандардизоване количине материјала. Своп уговор је уговор о истовременој промптној и терминксој продаји тржишног материјала, као и о замени једне билансне активе другом билансном активом или једне билансне пассиве другом билансном пасивом. Опцијски уговор је уговор о терминској продаји тржишног материјала, којим једна уговорна страна стиче право да купи или прода предмет опције сваког радног дана до истека уговореног рока, а друга да се обавезује да на захтев прве безусловно преда или преузме или плати уговорени предмет опције.
У овом раду посебна пажња биће посвећена једном финансијском деривату –фјучерсима и њиховом значају у савременој берзанској трговини, механизму рада и пословања са фјучерсима.
1. Појам финансијског тржишта
Тржиште је средство помоћу кога купац и продавац врше трансфер роба и услуга. Уочимо да није неопходно да тржиште буде физички лоцирано (довољно је да купац и продавац могу комуницирати релевантним аспектима купопродаје) и да купац и продавац не морају поседовати предмет трговине у моменту склапања уговора. Финансијско тржиште представља саставни део финансијског система једне земље. У тржишним привредама оно је најосетљивији елемент економског система. Аналогно наведеној дефиницији тржишта, финансијско тржиште представља средство помоћу кога купац и продавац врше трансфер финансијских средстава. Оно постоји свуда где се обављају финансијске трансакције. Финансијко тржиште је организован простор и место на коме се траже/нуде финансијска новчана средства и на коме се у зависности од
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!